Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
6 starinskih saveta za moderne domaćice
FLEKE NA PLASTIČNOM POSUĐU
Plastično posuđe je veoma korisno u domaćinstvu, ali sigurno ste barem nekada imali problem sa flekama na njemu, naprimer, od paradajz sosa.
Rešenje: Istrljate fleku vlažnom krpom i sodom bikarbonom. Ukoliko je nemate pri ruci, napunite posudu vrelom vodom i dodajte malo deterdženta za pranje posuđa, i ostavite tako da stoji dvadesetak minuta.
NEPRIJATAN MIRIS APARATA ZA KAFU
Ukoliko je vaš aparat za kafu malo stariji, duže zadržavanje taloga od kafe može stvarati neprijatan miris, ali to nije razlog da se otarasite aparata.
Rešenje: Umesto vode sipajte malo belog sirćeta i uključite aparat da voda uđe u sistem i ostane u njemu pola sata. Nakon toga ponovite proces ali sa čistom vodom, i videćete da vaš aparat odmah miriše na svežinu.
SPREČITE NAPADE MRAVA
Kada je napolju kišovito vreme, to je period kada mnoga domaćinstva imaju problema sa mravima. Oni uglavnom napadaju “slatke” stvari u kuhinji, i teško ih je se otarasiti.
Rešenje: Griz. Ukoliko napadnu griz on nabubri u njihovim stomacima i ubija ih. Takođe možete probati da ostavite osušenu žvakaću gumu blizu mesta gde upadaju u vaš dom.
BELI KRUGOVI NA STOLU
Ukoliko imate decu ili česte posetioce, beli krugovi na drvenom stolu od čaša mora da su vaš problem ukoliko nemate podmetače.
Rešenje: Umočite ivicu krpe u ulje, i namažite na bele tragove na stolu. U ovome vam može pomoći i vazelin.
MALO ZAPUŠENJE CEVI
Ukoliko perete sudove a niste skinuli sve ostatke hrane sa posuđa možete vremenom napraviti manja zapušenja cevi.
Rešenje: Umesto hemikalija za zapušavanje sipajte četvrtinu šolje sode bikarbone i pola šolje belog sirćeta niz cev sudopere. Ostavite dvadesetak minuta i ne puštajte vodu. Osim što će otpušiti problem, ukloniće sve neprijate mirise.
PEPELNICA NA CVEĆU
Ukoliko u previše vlažnom prostoru držite biljke one mogu da razviju peplnicu, sitni beličasti tragovi na listovima.
Rešenje: Izmešajte sodu bikarbonu sa nekoliko kapi ulja, i dve čaše vode. Tu tečnost poprskajte po listovima biljke.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Tajne majstora kuhinje
U doba brzog ritma i načina života kojim caruju brza i polugotova hrana, mnogi se ljudi, podstaknuti voljom za zdravijim životom i ekonomskom krizom, okreću kuvanju kod kuće kao zdravoj, ukusnoj i jeftinijoj alternativi. Donosimo vam nekoliko saveta koji su svim početnicima zlata vredni, a malo je verovatno da ćete ih pročitati u prosečnom kuvaru.
KORISTITE HVATALJKE
Kutlače i raznorazne špahtle odlične su za kuvanje ili prženje hrane mora da se okreće ili struže sa tiganja poput jaja ili palačinki. Za sve ostalo slobodno koristite hvataljke. Iako će vam se možda činiti pomalo nezgrapnim alatom, ubrzo ćete shvatiti da su superiorne kada je manipulisanje hranom u pitanju. Ako koristite posuđe sa teflonskim slojem, obavezno koristite hvataljke sa najlonskom zaštitom na vrhovima.
ČUVAJTE SVE U PLASTIČNIM POSUDAMA
Plastične posude sasvim dobro čuvaju svežinu vaše hrane, uključujući i bobice i salatu koja je već iseckana. Sve što bi trebalo da učinite posle korišćenja je da operete posudu i spremna je za dalju upotrebu.
PRESE ZA BELI LUK SU VELIKI GUBITAK VREMENA
Sve što je potrebno za brzo i efikasno guljenje i seckanje belog luka je dobar nož. Uostalom, oštar nož je osnovni alat bez kog ne bi trebalo da razmišljate o kuvanju, pa pretpostavljamo da imate bar jedan takav u svojoj kuhinji.
INVESTIRAJTE U DVE DASKE ZA SECKANJE HRANE
Jedna od najvećih grešaka koju možete da napravite je da koristite isti nož i dasku za seckanje sastojaka. Ukoliko ne želite specifični miris belog luka na siru za predjelo ili voću koje ste dodali u sladoled, za aromatične lukovice koristite odvojenu dasku i nož.
ZAČINE ZELENE BOJE OBAVEZNO KUPUJTE SVEŽE
S izuzetkom osušenog origana, začinsko bilje je uvek ukusnije i zdravije sveže. Ukoliko vašoj hrani redovno dodajete peršun, bosiljak, korijander, timjan ili vlašac, svakako kupujte samo svežu varijantu.
NE KUPUJTE ZAČINE U TEGLICAMA
Kupovanje začina u staklenim posudicama koštaće vas previše za prilično mizeran učinak. Iako neki začini drže mogu da sačuvaju ukus, većina izgubi glavninu svog šmeka za samo nekoliko dana. Ukoliko ste ljubitelj bibera, cimeta, karija, kumina, čilija i ostalih pojačivača ukusa, kupujte ih u malim količinama koje ćete potrošiti odmah ili vrlo brzo posle otvaranja.
PREKUVANA HRANA JE NAJGORA POČETNIČKA GREŠKA
Majstori u kuvanju uvek će reći da se hrana skida sa ringle pre nego što je potpuno gotova, da bi pustili unutrašnju temperaturu jela da dovrši posao.
NE DRŽITE VOĆE U FRIŽIDERU
Izuzetak je isključivo bobičasto voće, budući da svim ostalim vrstama voća, poput jabuka, pomorandži, banana i krušaka, frižider "umrtvi" ukus. Mnogi ljudi u frižiderima ne čuvaju ni paradajz ni papriku. Ipak, imajte na umu da ovo važi samo u slučaju da mesto van frižidera na kom čuvate voće i povrće nije direktno na suncu.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Evo kako da u nekoliko lakih koraka vaš šporet ponovo zablista
bez hemikalija
Mora da bude hladan
Rerna mora da bude hladna, ne samo da ne biste zadobili opekotine0 već i da se sredstvo za čišćenje ne bi raspršilo svuda po kuhinji kada dođe u dodir sa vrelom rernom.
Pripremite šporet
Ispod šporeta postavite novine, jer će vam to uštedeti vreme predviđeno za čišćenje kuhinjskog poda.
Natopite rešetke
Uklonite rešetke iz rerne i potopite ih u sudoperu, koju ste prethodno napunili toplom vodom i sapunicom.
Pripremite sredstvo za čišćenje
U činiji pripremite efikasno sredsvo, bez hemikalija. Pomešajte jednake delove sode bikarbone i vrele vode i napravite pastu. Ako je šporet veoma prljav, onda dodajte i so koja će poslužiti kao abrazivno sredstvo za bolje ribanje zamrljanih površina. Možete da dodate i nekoliko kašika belog sirćeta.
Za povremeno natapanje između ribanja, pripremite mešavinu od vruće vode i nekoliko kašika sode bikarbone, sipajte je u bocu sa prskalicom i dobro promućkajte. Naprskajte tvrdokorne mrlje, pa posle pet minuta obrišite vlažnom krpom.
Premažite sve površine pastom
Stavite gumene rukavice i počnite da mažete pastom celu unutrašnjost šoreta, uključujući i vrata, malom četkom ili četkicom za zube. Ostavite da odstoji pet minuta.
Kada pasta odradi svoje, trljajte unutrašnjost rerne sunđerom da biste uklonili tragove hrane.
Ribanje rerne
Četkicom za zube ili malom četkom počnite da ribate unutrašnjost šporeta da biste ukloni bilo kakve tvrdokorne mrlje. Možda će biti potrebno da nanesete nešto više paste i to kružnim pokretima.
Vlažnom krpom ili sunđerom počnite da brišete pastu, da biste bili sigurni da ste uklonili sve tragove sode bikarbone. Vratite rešetke unutra.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kako da iskoristite plastične čaše
Plastične čaše od jogurta, pavlake ili kiselog mleka možete da iskoristite na nekoliko kreativnih način
PLASTIČNE čaše od jogurta, pavlake ili kiselog mleka možete da iskoristite na nekoliko kreativnih načina.
Posuda za led
Idealne su za pravljenje većih komada leda. Napunite ih vodom u zavisnosti od toga koliki led želite i stavite u zamrzivač.
Kutija za sitnice
Nakit i ostale sitnice možete da čuvate u starim plastičnim čašama od mlečnih proizvoda, koje ste prethodno obojili u različite nijanse.
Saksije za začinske biljke
Veća pakovanja pavlake, kiselog mleka i jogurta mogu da posluže kao saksija za cveće. Najbolje je da u njih posadite začinske biljke dok su male, a kasnije možete da ih presadite u veće saksije. Važno je da na dnu plastične čaše probušite rupicu kroz koju će da se odliva voda.
Dekoracija
Čaše možete da iskoristite za jednokratnu dekoraciju prilikom dečijih rođendana, izleta ili zabava na otvorenom. Obojite ih ili oblepite ukrasnim papirom ili nalepnicama, a na dnu probušite rupu i provucite konopac koji ćete potom da okačite.
Ova jednostavna dekoracija posebno će svidedti deci.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kako da napravite prirodnu efikasnu masku za lice
Kafa učvršćuje kožu, redukuje bore i smanjuje otečenost
Potrebno je:
4 kašike kiselog mleka,
2 kašike mlevene kafe,
2 kašike kakaoa u prahu,
1 kašika meda.
Priprema:
U činiji pomešajte sve sastojke i napravite pastu, namažite je na lice i ostavite pola sata da se osuši. Uklanjate je tako što prvo navlažite lice vrućom vodom i trljate rukama kožu da bi maska otpala, a potom lice operete toplom vodom.
Kafa učvršćuje kožu, redukuje bore i smanjuje otečenost. Kakao koži, naročito suvoj, daje mekoću, a istovremeno smiruje iziritiranu. A kada kombinujete kafu i kakao, to povećava cirkulaciju u koži. Udruženi, ovi sastojci hrane kožu i podmlađuju je.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Maske za nežne ruke
Negovane ruke najjednostavnije možete da postignete prirodnom maskom koju ćete napraviti od namirnica
U kući uvek ima nekog posla, a često zaboravljamo da stavimo zaštitne rukavice koje ipak mogu da zaštite naše ruke.
Ako želite da vaše ruke budu negovane, to najjednostavnije možete da postignete prirodnom maskom koju ćete napraviti od namirnica koje verovatno imate u kuhinji. Pre nego što nanesete masku ruke dubinski očistite pilingom: napravite ga od šoljice soka od brusnice i žutog šećera. Pomoću stare četkice za zube, umasirajte smesu u kožu na rukama, a potom isperite mlakom vodom.
Hidrantnu masku za ruke napravite od pola banane, kašike meda i dve kašike pavlake.
Kada je nanesete, umotajte ruke u plastičnu kesu ili celofanske rukavice i držite tako što duže, ako možete i sat vremena, pa ih tek onda operite toplom vodom. Odmah ćete da primetite promene na koži vaših ruku koje će biti meke, nežne i svilenkaste na dodir.
Ako imate izrazito suve ruke napravite masku od maslinovog ulja, žumanceta i malo limunovog soka.
Dobro promešajte dok se smesa ne ujednači, pa je nanesite na ruke. Držite je oko 15 minuta, potom je isperite prvo mlakom, pa hladnom vodom i namažite odgovarajućom kremom.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kako da sačuvate vitamin C tokom spremanja hrane
Imajte na umu da je vazduh takođe naprijatelj vitamina C.
Zato kupujte samo sveže voće i povrće i trudite se da ga što pre konzumirate.
Pripremite ga za služenje neposredno pre iznošenja na sto.
Pošto je osetljiv na toplotu, vitamin C lako "ispari" ako previše kuvamo povrće i voće u kome se nalazi. Kako da svedete te gubitke na najmanju moguću meru?
U rerni su gubici ogromni
Rešenje: Umotajte povrće ili voće u aluminijumsku foliju i ne preterujte s pečenjem.
U vreloj vodi su gubici 70 odsto
Rešenje: Smanjite količinu vode i skratite vreme kuvanja.
Na pari su gubici 30 odsto
Rešenje: Da biste iskoristili vitamin C rastvoren u sokov
ima koje je ispustilo povrće, iskoristite ih kao osnovu za supe, sosove i sl.
Ako jedete sirovo povrće, gubici su, teoretski, nikakvi
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kako da sami razmnozite ruzu
Za reznice se biraju dobro razvijeni izbojci srednje debljine i dužine od 15 do 20 cm
Reznice ruža za razmnožavanje mogu se uzeti od sredine jula do oktobra.
Za reznice se biraju dobro razvijeni izbojci srednje debljine i dužine od 15 do 20 cm, a koriste se samo delovi iz sredine izbojaka.
Donji deo reznice seče se pod kosim uglom od 45 stepeni (u predelu uspavanog pupoljka), a gornji horizontalno iznad okca (oko 3 mm). Sa reznice uklonite donji par listova. U saksiju sa zemljom za ruže ili u bašti napravite udubljenje i do polovine zabodite reznicu u zemlju.
Posudu sa reznicom treba držati na mestu koje nije izloženo jakom suncu. Svaku reznicu poklopite plastičnom flašom na kojoj je odsečeno dno. Tokom vrelih dana povremeno sklonite zatvarač boce.
Ako je zemlja počela da se suši, otvorite gornji deo flaše i zalijte, ali pazite da ne pokvasite grančice. Posle 4 do 6 nedelja reznica će se ožiliti. Reznice redovno zalivajte da zemlja bude umereno vlažna.
Ako se na mladoj biljci formiraju pupoljci, obavezno ih uklonite, da bi mlada ruža spremno dočekala zimu.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Zamrzavanje namirnica
Priremanje: namirnice dobro operite, te ovisno o tvrdoći, blanširajte ili ostavite sirove. Oprane ostavite da se najprije ocijede, a zatim sasvim osuše. Po potrebi ih prije zamrzavanja obrišite.
Ohladite blanširane ili skuhane namirnice. Za vrućih dana dobro ih je poslije hlađenja na zraku ohladiti i u hladnjaku.
Količine: Unaprijed proračunajte koliko će vam trebati za jednu upotrebu, lako ćete uzeti dva omota ako vam je premalo
Spremajte u posude s poklopcima koje dobro brtve ili u plastičnu vrćicu koju dobro zatvorite ili zavarite na rubu. Plastične vrećice zatvorite vakumirkom. Ako nemate vakumirku ništa strašno, tupom stranom zagrijanog noža lako ćete zalijepiti rub plastične vrećice.
U staklene posude ne spremajte jer su podložne pucanju pri niskoj temperaturi.
Obujam većine namirnica te polugotovih ili gotovih jela širi se na niskim temperaturama, pa posude nemojte puniti do vrha jer bi poklopac mogao puknuti ili se jednostavno odvojiti od posude.
Rok trajanja je vrlo bitan jer se poslije isteka tog vremena namirnica može mijenjati, a potom i kvariti.
Naljepnice svakako treba staviti na svaku zamrznutu namirnicu jer kad se zamrznu mnog od njih su teško prepoznatljive. Bilo bi zgodno staviti i datum da biste se mogli pridržavati roka trajanja.
Odmrzavanje je važno jer i o njemu ovisi kakvoća namirnice ili hrane. Izlaganje niskim temperaturama, za razliku od visokih, ne uništava neke od uzročnika kvarenja. Na sobnoj temperaturi ožive bakterije i počinju se množiti. Neke namirnice mogu se, a to je najbolje, upotrijebiti neodmrznute. Druge odmrzavajte u hladnjaku ili na sobnoj temperaturi. Mikrovalna pećnica pomoći će vam da odmrznete brzo i potpuno.
Ponovno zamrzavanje odmrznutoga se ne preporuča, iz tog razloga je bolje da se hrana zamrzava u manjim količinama. Eventualno, najbolje bi bilo odmrznutu namirnicu u tom slučaju skuhati, odnosno pripremiti za jelo, pa potom opet zamrznuti. Odmrznuta jela dobro prokuhajte na visokoj temperaturi. Bolje je na taj način nego u mikrovalnoj. Odmrznuto zgotovljeno jelo nikako ne zamrzavajte nanovo!
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Prijatan miris u garderoberu
Eterična ulja: Lavandino ulje smiruje, opušta, dugotrajno je, tera moljce, a ima prijatnu aromu. I citrusna ulja, limunovo ili pomorandžino, osvežiće ormare i oraspoložiti vas svaki put kada ih otvorite. Ulje koje ste odabrali nakapajte na kuglice vate i rasporedite ih po policama, ali vodite računa o tome da ne dodiruju odeću.
Potpuri: U platnene kesice ubacite osušene latice ruža i ostalog mirisnog cveća, osušene plodove citrusnog voća i mirisnih semenki.
Možete da osušite i iskorišćene vrećice omiljenog čaja (kamilice, lipe, jasmina...) i rasporedite ih u džepove odeće.
Parfem: Ne bacajte prazne bočice omiljenih parfema. Držite ih u uglovima ormara, jer će se iz njih još dugo širiti miris.
I mirisne štapiće možete da zamotate u čisto platno i da stavite između odeće.
Sapuni: Nove sapune otvorite sa jedne strane i stavite na police, a možete da iskoristite i ostatke korišćenih sapuna.
Izmrvite ih i ubacite u vrećicu od prirodnog materijala, zavežite je i okačite na ofinger ili stavite u džepove odeće.