Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Savet za sofere
Kako da na pravi način proverite ulje u motoru
Motorno ulje – tečnost za dug život motora. Upravo zato, čovek bi pomislio da vozači proveru nivoa i stanja ove „životne“ tečnosti shvataju ozbiljno. Jer ipak, na taj način izbegavamo ozbiljna oštećenja motora. Ali, ne! Realnost je zastrašujuća, jer u našoj proveri više stotina vozila, čak jedan od pet vozača vozili su sa premalo ili previše ulja u motoru.
Vodite računa o količini ulja u vašem motoru
Treba znati da normalna potrošnja ulja na 1.000 pređenih kilometara varira
između 0,1 i 0,3 litra. Doduše, neki proizvođači imaju i veću toleranciju koja ide čak i do litra. Ipak, u uputstvu automobila najčešće stoji samo koja vrsta motornog ulja je potrebna i na koliko pređenih kilometara ga treba menjati.
Odlaganje: Masne krpe i konzerve ulja ne treba da ostanu u dvorištu ili bilo gde u prirodi, pravilno odlažite smeće pogotovo kada je reč o otpacima od motornog ulja.
Razumete li oznake?
Na etikama odmah uz viskoznost recimo 5W-30, nalaze se i slovne oznake koje treba znati. Tako primera radi, evropsko motorno ulje podeljeno je po klasama: A označava ulje za benzinske motore u putničkim automobilima, B je za dizel agregate u putničkim vozilima i kombijima. C je za dizel motore sa filterom čestica (DPF). E je za velike i snažne radne dizel motore i teške kamione. Na američkim motornim uljima postoji i oznaka za kvalitet, pa recimo S znači da je ulje za benzinske a C za dizel motore, dok dodatna slova posle S ili C označavaju kvalitet ulja, primer SL ili SM. Što je drugo slovo bliže kraju abecede to je ulje kvalitetnije.
Bonus savet
Neretko je otvor za sipanje motornog ulja prilično duboko u motornom prostoru. To najčešće znači da ćete pri sipanju prosuti makar malo okolo. Nabavite levak i nema šta da brinete. Na taj način skratićete i vreme dopune jer nećete brisati druge delove motora od ulja, a sačuvaćete i prirodu jer znajte da samo jedan litar motornog ulja zagadi čak milion litara vode!
Izvor: Vesti online
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kako se pravilno podgrevaju namirnice
Često vam se dešava kada podgrejete hranu da ona uopšte nije istog ukusa kakvog je bila kad je tek spremljena?
To se dešava zbog toga što pravimo greške dok podgrevamo hranu. Neke namirnice uopšte nisu predviđene za podgrevanje, veliki broj jela ne bi trebalo stavljati u mikrotalasnu pećnicu, ali velika većina namirnica, srećom, može da ima odličan ukus kada se ugreje, samo ukoliko se podgreje kako treba.
1. Meso
Ukoliko želite da podgrejete odrezak, nikada to ne smete činiti tako što ćete podgrejati čitavu šniclu u mikrotalasnoj. Isecite je na manje komade i ugrejte ga na tiganju na malo ulja.
2. Povrće
Pečeno povrće možete podgrejati samo ako ga stavite u rernu i zagrejete na laganoj vatri. Druge načine zaboravite.
3. Testenina
Testeninu nikada nemojte podgrevati u mikrotalasnoj. Dovoljno je malo masnoće u tiganju i da ona ponovo bude savršena.
4. Kafa
Kafu nikada ne bi trebalo podgrevati, ali ako baš morate mikrotalasna je idealno rešenje.
5. Jaja
Jaja ne bi trebalo podgrevati, ni na koji način.
6. Riba
Riba je najbolja kada je tek pečena, a ako pokušate da je podgrejete, samo je možete pokvariti, pa prema tome radije je jedite hladnu.
7. Piletina
Pohovanu piletinu zamotajte u aluminijumsku foliju i zagrejte je u tosteru. Dovoljno je da lagano pritisnete toster i sačekate nekoliko minuta kako biste dobili savršeno jelo.
8. Pica
Pica je svakako još jedno jelo koje ne smete grejete u mikrotalasnoj i u rerni. Stavite komad pice u poklopljenu posudu i na šporetu, na laganoj vatri je zagrijte.
9. Supe i čorbe
Supe i razne čorbe najbolje je zagrevati na šporetu, na jakoj vatri uz povremeno mešanje.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kako da prepoznate pravi med
Verovatno ne postoji osoba kojoj nisu poznata hranljiva i lekovita svojstva meda. Ipak, uvek se pitamo da li se radi o pravom prirodnom medu. Vrhunski pčelari otkrivaju veoma jednostavne metode za otkrivanje nekvalitetnog, veštačkog meda.
Nažalost, tržište meda je preplavljeno lažnim proizvodima, koji se pravi od šećernog ili kukuruznog sirupa, aditiva i boja.
Samo za vas, vrhunski pčelari otkrivaju veoma jednostavne metode za otkrivanje ovih prevara.
Prvo što možete probati je da protrljate malo meda između kažiprsta i palca. Ako se prsti lepe, znači da sadrži šećer ili neke druge veštačke zaslađivače. Prirodni med nije lepljiv.
Stavite nekoliko kapi meda na papir ili papirnatu maramicu. Pravom medu će biti potrebno dosta vremena da prodre kroz papir jer ne sadrži vodu.
Napunite čašu vodom i dodajte u nju kašičicu meda. Prirodni med će pasti na dno i ostati kompaktan, dok će se veštački odmah početi da se otapa.
Namažite med na komad hleba. Prirodni med će stvrdnuti hleb za nekoliko minuta, dok će ga veštački navlažiti zbog vode koju sadrži.
Pre nego što progutate pravi med osetićete bockanje u ustima, koje će izostati ukoliko je u pitanju veštački med.
Pravi med će se s vremenom kristalizirati, dok će veštački ostati gladak.
Vrh šibice umočiti u med i zapaliti. Prirodni med neće ometati proces sagorevanja, za razliku od veštačkog koji sadrži vodu.
Izvor: dnevno.rs
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kako da napravite zdraviju zapršku
Zaprška obogaćuje jelo kalorijama iz masti, a jelo napravljeno sa zaprškom teže se vari nego isto jelo u koje nije dodana zaprška. Nutricionistkinja Mirja Jošić ukazala je na zamke zaprške i trikove kako ih nadvladati.
Dodaje jelu kalorije iz masti
Zaprška je smesa od brašna koja se koristi za zgušnjavanje jela poput variva i sosova. Osim potrebne gustine, jela sa zaprškom imaju karakterističan ukus i miris, a dobiju i na izdašnosti. Zaprška se dobija prženjem brašna na ulju ili masti. Prženjem brašna uklanja se voda iz skroba te on postaje popržen ili dekstriniran, odnosno na visokoj temperaturi se razgradi na manje molekule koje su žute do smeđe boje. Kada dođe u kontakt s vodom, brašno će se vezati u kašu i tako zgusnuti jelo.
Negativna strana zaprške je što njome obogaćujemo jelo kalorijama koje najvećim delom potiču iz masti. Takođe, jelo napravljeno sa zaprškom teže se vari nego isto jelo u koje nije dodana zaprška. Prilikom prženja na ulju na visokoj temperaturi molekuli skroba postaju obavijeni uljem i sistem za varenje se mora mučiti kako bi ih razgradio. Zbog toga zaprška kod nekih osoba može izazvati probavne smetnje poput nadutosti, tegoba u želucu, proliva i slično.
Zaprške od brašna bez masnoća
Osim klasičnom zaprškom jela, na primer variva, možemo zgusnuti tako da brašno pomešamo s vodom i zatim tu smesu dodajemo u varivo. Brašno je potrebno razmutiti u hladnoj vodi pre dodavanja u vruće jelo kako ne bi došlo do stvaranja grudvica. Brašno se meša s vodom u odnosu 1:3 i potrebno ga je dodavati postepeno i mešati, a gotovu smesu odmah ukuvati. Ova metoda prikladnija je za zdravlje jer se njome ne dodaje nepotrebna masnoća i izbegava se prženje brašna na ulju. Osim pšeničnog brašna mogu se koristiti skrobna brašna.
Dodatak kukuruzne i pšenične krupice takođe će zgusnuti jelo jer će skrob iz krupice vezati vodu i nabubriti. Međutim, kod krupice skrobna zrnca nisu slobodna i ona imaju isključivo sposobnost bubrenja. S druge strane, skrobna zrnca u brašnu su slobodna i osim bubrenja, međusobno se vezuju stvarajući lepljivu smesu te zbog toga jela zgusnuta brašnom imaju čvršću konzistenciju.
Zdrave zaprške od povrća i žitarica
Umesto klasične zaprške može se uzeti deo povrća ili mahunarki iz jela koje želimo ugustiti, propasirati ga i vratiti ga nazad u šerpu. Ova je metoda pogodna za pripremu variva od pasulja. Gustinu može dati i raskuvano povrće sa skrobom poput krompira ili šargarepe, tako što se narendaju i dodaju u jelo prilikom kuvanja. Za variva su odlične i žitarice poput pirinča, ječma i prosa koje puštaju sluz. Kao zgušnjivač jela mogu poslužiti i zobene pahuljice i mekinje koje se raskuvaju u jelu. Osim željene gustine, zobene pahuljice i mekinje će jela obogatiti i korisnim prehrambenim vlaknima.
StvarUkusa
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Drevni ruski recept: Dlačice sa lica i tela nestaju kao rukom odnešene!
Rešenje za maljavost postoji, a tajna se krije u drevnom ruskom receptu. Dlačice će se najpre prorediti, a nakon par meseci potpuno nestati
Svaka žena koja vodi računa o svom izgledu, zna koliko vremena može oduzeti depilacija ili svakodnevno brijanje. Malje na licu su možda i i najveći problem svake dame.
Međutim, rešenje postoji, a tajna se krije u drevnom ruskom receptu. Ubrzo će se dlačice prorediti, a nakon par meseci potpuno će nestati. Recept možete da primenjujete podjednako za skidanje dlačica sa lica, i sa tela.
Postupak i priprema:
Skupite dosta ljuski od oraha, pa ih sve spalite, te dobijeni pepeo prelijte vodom. Jednu kašiku pepela prelijte litrom vode. Ostavite da odstoji 12 sati, a onda umočite vatu u tečnost i tapkajte delove tela sa kojih želite da otklonite dlačice.
Potrebno je da postupak ponovite više puta dnevno, a smesu možete da držite na sebi 30 minuta kao oblogu.
Efekat će ubrzo biti uočljiv!
Izvor;Stil
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Zastitite skupocenu koznu obucu i tasnice od vode
Da bi kozna obuca i kozne tasnice duze trajale dovoljno je da ih dobro izglancate cistim vazelinom ili glicerinom.
Vazelin ili glicerin (sta je lakse da nabavite) nanesete na obucu, tasnice i ostavite da dobro upiju. Naj bolje preko noci.
Sledeceg dana uzmite pamucnu ili lanenu krpu i dobro izglancajte.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Osvezite duseke, jorgane i jastuke
Kad menjate krevetninu;
U plasticnu flasu sa pumpicom sipajte 2dcl vruce vode, dodajte 40 kapi etericno ulje vanilije, ili po izboru bilo koje dobro protresite i pospricajte jorgane, jastuke i duseke pa ostavite da se doro prezrace.
Ako su vam duseci stariji nekoliko godina a niste u prilici da ih menjate, iznesite ih na terasu u vreme jake zime preko dana. Predvece unesite da se osuse od vlage pa ih potresite sosom bikarbonom i navucite prevlake.
Hladnoca unistava grinje kao i sunce, zato je preporucljivo u vreme letnih vreli dana da se jogije, jorga, deke i jastuke sto vise iznosi na sunce.
Ako imate probleme sa spavanjem zbog magnetnih sevanja, onda uzmite 4 male staklene case, u njih sipajte morsku so skoro do vrha i stavite ih u sve cetiri coska sobe. Isto mozete da stavite i na prozore i nocne ormarice. So unistava negativnu energiju.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
Kada dođu zimski dani, sneg, kiša i bljuzgavica su jednostavno njihov sastavni deo. Naravno, ukoliko vam je obuća nešto slabijeg kvaliteta, ili su padavine izuzetno jake, može biti da će propuštati kakvog god da su kvaliteta.
Kako biste brže osušili mokru obuću, nagurajte novine i one će upiti vlagu. Ovo možete da radite svaki dan (ako za tim budete imali potrebe), bez bojazni da će vam se obuća oštetiti. Takođe, kada dođe zima, ljudi se trude da na sve moguće načine poboljšaju svoje grejanje ili izolaciju kako bi im bilo toplije.
Da biste sačuvali toplotu, dovoljno je da na prozore stavite „pucketavu foliju“, kako ne bi produvavalo – na dno vrata vazdušasti valjak, a protiv magljenja stakla u kolima, samo nanesite pastu za brijanje.
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
1. Тестенину можете кувати два минута мање него што пише на упутству на паковању, јер ће тестенина, након што је прелијете врелим сосом додатно омекшати. Такође, немојте у воду у којој барите тестенину сипати уље уколико ћете их преливати сосом који у себи садржи павлаку. Уколико је тестенина масњикава, неће упити сос.
2. Мирис белог лука са прстију уклоните тако што ћете под млазом воде руке трљати о кашику од нерђајућег челика.
3. За боље резултате приликом печења колача, јаја и путер оставите једно на собној температури до сат времена.
4. Карфиол ће током кувања остати бео уколико у воду додате мало млека и соли.
5. Пире кромпир ће вам бити лепши уколико кромпир, након што га процедите, вратите у врући лонац и пустите да се осуши у топлој посуди још минут-два.
6. Како бисте приликом цеђења лимуна или наранџе добили што више сока, још неогуљено воће ваљајте између дланова један минут а потом воћку исцедите.
7. Свежину поврћу чете продужити тако што ће га умотати у влажни папирни убрус и ставити у пластичну кесицу, а потом у фрижидер. Неке салате тако могу дуже трајати и по два дана.
8. Да бисте проверили да ли је уље вруће, спустите у њега дрвену кашичицу. Када се око ње појаве мехурићи, уље је довољно загрејано и можете почети пржење.
9. Пре сецкања поврћа на даску ставите мало соли. На тај вам начин поврће неће клизити и лакше ћете га резати.
10. Блендер очистите тако што ћете га напунити топлом водом и сипати мало детерџента.
Укључите га на неколико секунди а потом исперите чистом водом и осушите.
Извор: Ало
Odg: Korisni saveti za domacice (domacine)
[HL]
Ovu hranu ne bi trebalo da podgrevate
Neke namirnice podgrevanjem mogu da izgube hranljive vrednosti ili čak da budu loše po naše zdravlje.
Napravili ste više musake, krompira, spanaća ili pečuraka nego što vaši ukućani mogu da pojedu, pa ste ostatak stavili u frižider i planirate da ih podgrejete sledećeg dana? To baš i nije dobra ideja.
Evo koja hrana ne treba da se podgreva i zbog čega.
Pečurke
Pečurke bi trebalo da pojedete čim ih spremite, a ako vam ostane višak, bolje je da ih jedete hladne. To se isto odnosi i na supe i druga variva koja sadrže pečurke. Podgrevanjem pečuraka menja njihova struktura proteina, kao i sam ukus. Tada može doći do problema prilikom varenja, ali i smanjenja zdravstvenih blagodeti ove ukusne namirnice.
Piletina
Kao i kod pečuraka, i podgrevanjem mesa može do promene u proteinima. Ako baš ne uživate u hladnoj pieltini, najbolje je da je podgrevate na nižoj temperaturi.
Krompir
Ovo je veoma hranljiva namirnica koju ne bi trebalo podgrevati jer tako gubi blagotvoran uticaj na zdravlje. Jedite krompir dok je još topao ili pak kad se ohladi, ali ga nemojte podgrevati. Ako spremate varivo koje ćete jesti nekoliko dana, dodajte tek skuvan krompir pre svakog podgrevanja jela.
Spanać
Ovo lekovito povrće ima visok procenat nitrata koji se ponovni zagrevanjem pretvaraju u nitrite. Oni su potencijalno kancerogeni, pa se zato preporučuje da spanać jedete tek spremljen, a kad se ohladi ne treba ga ponovo zagrevati.
Cvekla
Kao i spanać, i cvekla takođe sadrži nitrate koji se podgrevanjem pratvaraju u nitrite i mogu imati štetan uticaj na naše zdravlje.
Jaja
Ova namirnica može postati štetna ako se podgreje, ali samo ako se nalazi u jelima u kojima su već skuvana ili pržena jaja, a ne dodata umućena, kao što je slučaj kod sosova.
Izvor. Stvar ukusa
[/HL]