Vrsac
Vrsac - grad na putu vina
Vršac je pravi mali barokni grad, grad kulture, umetnosti i zabave. I danas zadivljuje svojom vekovnom arhitekturom, a u njemu su se rodili velikani poput Paje Jovanovića, Jovana Sterije Popovića, Vaska Pope i Bore Kostića. Vršac je na raskrsnici puteva, te ga dobra veza sa Novim Sadom i Beogradom, i blizina rumunske granice čine interesantnim geografski, kulturno i privredno. Vršac je otvoren grad za svakoga.
Vršac je grad na putu vina. Iz istorije vršačkog vinogorja, prvi vinogradi u ovom području pominju se još polovinom 15. veka. Godine 1494. na dvoru Ugarskog kralja Vladislava II, za akov vina plaćeno je 10,5 zlatnih forinti. Turski putopisac Evlija Čelebija 1660. i 1664. godine u svojim putopisima opisuje Vršac i vinograde na bregu, u kojima se rađa rumeno, ukusno i slatko grožđe.
Preko 1750 hektara plantaža vinograda, najveći podrum vina u srednjoj Evropi, daju poseban pečat ovom kraju kao izrazito vinogradarskom. Naročito se ističu sela Veliko Središte i Gudurica, koji zajedno sa Vršcem čine jedan od najinteresantnijih puteva vina u Srbiji (Vršac - Veliko Središte - Gudurica). U njima skoro svaka kuća ima svoj podrum vina, a svako njihovo vino je robna marka za sebe.
Najznačajniji kulturno istorijski spomenici
Vladičanski dvor, Vršačka kula - iz XVI veka, odakle se pruža najlepši pogled na Banat, Arheološka nalazišta Vršac, Vatin, Mesić, Orešac, Manastir iz XV veka u selu Mesić - centar srpske duhovnosti u ovom delu Banata, Gradska kuća - u klasicističkom i neogotskom stilu, građena 1757. godine, Dvor banatske eparhije - iz XVIII veka, Stara apoteka - rađena u baroknom stilu, danas zbirka Narodnog muzeja, Saborna crkva i katedrala - u pseudogotskom stilu.
Poznate manifestacije i izletista
Vršačka berba grožđa, za sve ljubitelje grožđa i dobrog vina, održava se tradicionalno svake godine u septembru, Vršačka pozorišna jesen.
Vršačke planine - uzdižu se nad nepreglednom ravnicom Vojvodine i pružaju dobre uslove za rekreaciju ili lov.
Tu su i odmarališta Crveni krst i Široko bilo.
Bookmarks