DECA RASTU
Deca ludo rastu
I jure
Deca jure kao mlada salata
Četrnaestogodišnjaci kao od čistog stakla
Nadiru
I svojim jarećim telima
Cepaju vreme i tesne košulje
Altovski odjekuju medeni cepovi
Kao žute linije
U vreme
U vazduh
U našu svest
Deca rastu
Džigljaju
U varoš
U trolejbus
U kesten i u Topčider
Bujaju šesnaestogodišnjaci
Kao revolucija
Požar benzina
I geometrijska progresija
Toplo se šire
I rastu i rastu i rastu
Pune prostor
Pevaju pesme
Prelaze brzine
Duboko dišu
Rumena i nežna
Širom otvorenih farova na licu
Nadiru svojim prozračnostima
Svojom mekom upornom njuškom
I svojim glatkim bogom mladosti.
Određujući se prema tradiciji našeg narodnog pesništva i usmenog epskog izraza uopšte, Mirjana Stefanović deluje kao stvaralac koji je u najprisnijem dosluhu sa logikom jezičkog razvitka. Izdašne poetske mogućnosti našeg jezika u njenoj poeziji ostvarile su svoj maksimalni poetski efekat. Gledan u celini, jezik Stefanovićeve poezije nosi sve one karakteristike a ne nadovezuje se na jezik usmene tradicije svojim spoljašnjim obeležjima, ne usvajajući i njegovu milozvučnost i rustikalni štimung kao rekvizite već prevaziđene romantičarske poezije, jezik Mirjane Stefanović nastavlja se na predhodni svojim unutrašnjim svojstvima i osobenostima, koristi njegovu potencijalnu mnogoznačnost i prelive bremenite humorom i slikovitošću. To nije jednosmeran i jednodimenzionalan jezik, već jezik paradoksa kako bi rekao Klint Bruks.
Poezija za decu u vremenu koje prethodi Mirjani Stefanović delovala je svojim zakasnelim jezičkim arsenalom kao pseudoromantičarska; opterećena preživelim zvukom i značenjem, puna lažne seoske idiličnosti i nepotrebno jarkih boja, oficijelna poezija nije mogla da uspostavi komunikaciju sa jezičkim sluhom jedne patrijahalno već razbijene sredine. Na taj način ona je odricala mogućnost pevanja za decu na jeziku koji je nosio elemente urbanizovanog i industrijalizovanog mentaliteta čitalaca. Jezik uopšte, pa prema tome i jezik pisane reči, u poznim godinama prošlog veka nije više bio raspevan i epski širok u svojim tokovima. On se zgusnuo i stvrdnuo, postao ekonomičniji i precizniji u govornoj upotrebi. Poezija Mirjane Stefanović, pak, pokazuje da ona tim svojim izmenama nije ništa izgubila od poetskih mogućnosti, već da je samo zahtevala drugačiji poetski izraz koji bi bio u skladu sa njenom urbanom konstitucijom i ustrojstvom. Ona se borila da takva ideja opstane, da zaživi. Naša poetesa bila je svesna opasnosti koja bi proistekla od gušenja poetske slobode kod metaforisanja, kod nezavršivog, kod svih asocijativnih serija kojima jedna, menjajuća reč, menja druge reči menjajući se i sama (otkrićem njihovog prisustva u sebi samoj). Ideja, ma kakva bila, određuje krug asocijativnih serija, ako već ne i same te serije. Ona ih ograničava, a time ograničava i punoću bića pesme kao bića totalizacije što se vrši ovim asocijativnim serijama. Ideja koja nameće rečenicu reči; ona nam jemči prevlast rečenice nad rečju, ali samim tim i izvestan raskol po volji između rečenice i reči, a sa njime i izvesnu nesraslost među njima.
Najkraće rečeno, svojim poetskim izrazom naša poetesa je sledila logiku jezičkog razvitka; njoj nije bilo teško da stvara na modernom gradskom jeziku jer je, kako je već primećeno, po prirodi svog pesničkog bića ona gradski pesnik. Odbacujući sve što je zvučalo nesavremeno i demodirano u poeziji za decu, čitav arsenal okamenjenih pojmova, iskaza, pesničkih figura i jezičkih obrta, ona oslobađa jezik poezije okova u koje ga je rutinski i zastareli izraz uglavljivao, i na taj način (u drugom vremenu i na drugom mestu) vršila onu istorijsku misiju koju su svojevremeno velikani našeg romantizma ostvarili na planu osvajanja živog narodnog jezika za poeziju.
Mirjana Stefanović, naša draga poetesa, svesna je da danas u ovom zahuktalom turbulentnom vremenu, njena poezija stoji čvrtsto na svojim stabilnim nogama. Svesna je da njena poezija može da odoli svemu onome što njeno poetsko stvaranje — u toj suverenoj, nezavisnoj, beskonačnoj i polimorfnoj oblasti poezije koju nikakava estetika, nikakva poetika i nikakva prozodija ne mogu da ograniče ni da normativno odrede pa ni da definišu — čine jednom posebnom, izuzetnom zonom, koja kao da je oko same sebe zaokružena, u samu sebe skovitlana: spirala jedne pojedinačne galaksije koja je zakonitošću poetske dijalektike neumitno uključena u sveopštu gravitaciju ljudskog govora među zvezdama, ljudskog postojanja među ljudima i među svim živim bićima čoveku nesklonim: među ljudima, među vukovima, muvama ili mikrobima. Jer je poezija pre svega jedan element tog postojanja, konkretno: tog kosmičkog, društvenog i duhovnog postojanja, i to i onda, i možda i najpre onda kad o tom postojanju ne govori eksplicitno, kad na njega ne misli. (Sačuvaj nas bože od filozofskog pesništva!) Poezija može da bude sastavni deo i delujući faktor kosmičkog postajanja čoveka i kada je negacija, i kad je samoća, i kad govori, bolno zatvorena u svom očajanju, u svom poricanju, u svom mučenju.
Piše: Milosav Buca Mirković
riznicasrpska