"BILE SU OVO BRILJANTNE GODINE!" Rastanak! Novak Đoković i ovaj teniski mag više NE SARAĐUJU

Novak Đoković u novu tenisku sezonu, koja posle osvajanja ATP kupa počinje grend slemom u Melburnu, Australijan openu na kome brani titulu, ulazi sa jednim članom stručnog štaba manje. Tačnije, sa "spoljnim saradnikom" manje.

Naime, okončana je saradnja između našeg najboljeg tenisera svih vremena i Australijanca Krega O'Šenesija, koji je važio za jednog od najboljih analitičara "belog sporta" , a sa kojim je povremeno radio na usavršavanju svoje igre.

"Bile su ovo tri briljantne godine rada sa Novakom, osvojena su četiri grend slema i ostvarena je dominacija u sportu, i to sa vodeće pozicije. Naši putevi se sada razdvajaju. Velika ljubav za sve Noletove navijače, najbolji ste", poručio je ovaj stručnjak.

Ko je, uopšte, Kreg O'Šenesi?
Pored toga što vodi sportsko-naučni sajt posvećen video analizi teniskih mečeva, on je bio i stručni konsultant poznatih TV stranica tokom nekoliko grend slem turnira, a i pomogao je pojedinim teniserima da naprave primetne iskorake u karijeri. Na primer, Kevinu Andersonu da kao igrač izvan 150 najboljih za godinu dana dođe do Top 50. Ili, Radživ Ram, koji je bio 272. kad su počeli da sarađuju, uspeo je da se probije među 100 najuspešnijih, uz prve pobede nad nekim od tenisera koji su među 20 najuspešnijih na planeti. Bio je u stručnom štabu Dastina Brauna kada je kao autsajder pobedio Rafaela Nadala na Vimbldonu, a dešavalo se i da javno ukaže na uspehe Đokovića iz posebnog ugla.

Evo jednog takvog primera, o kome smo vam pisali u septembu 2018:

"Do ovog leta, prošle su dve godine kako Novak Đoković nije osvojio nijednu grend slem titulu. A onda je pokorio i Vimbldon, i dugo iščekivani masters u Sinsinatiju, i US Open. Kako? Te tajne otkriva član njegovog stručnog štaba, Kreg O'Šenesi.

"Najbolji način da shvatite koliko je Nole dobar je da, zapravo, uopšte ne gledate Noleta - već to koliko nemoćno deluje njegov suparnik na drugoj strani terena", pisao je još 2015. O'Šenesi na svom blogu, a sada, posle nove serije uspeha, podsetio na te reči i ukazao na pet ključnih stvari koje Đokovića uzdižu na vrh, a koje mogu da pomognu i mladim teniskim nadama.

1. Novak igra dobro, ali i rivala natera da igra loše
Svi smo u Njujorku gledali Đokovićev neverovatan nivo igre, piše O'Šonesi i nastavlja: Ali, sledeći put kada gledate Novakov meč, pratite malo i drugu stranu terena. Prosto, osmatrajte rivala. Uočite koliko malo vremena svaki od njih ima da stvarno uživa u igri sa osnovne linije. Posmatrajte koliko njih pokušava, ali samo pokušava, da nametne svoj najjači stil igre. A pogledajte ovo: od 111 poena koje je Novak Đoković osvojio u finalu US Opena protiv Huana Martina del Potra, 53 poena je osvojio greškama koje je Del Potro napravio forhendom, svojim najvećim oružjem! Dakle, ne treba da budete, vi ili Novak, na nekom nestvarnom nivou, već je mnogo lakše da suparnika učinite lošim. Neka se muče. Neka idu po lopticu tamo gde ne žele. Stavite rivala na prvo mesto u svojim glavama.

2. Budite kompletan igrač
Tenisere često opisujemo kao ljubitelje ovog ili onog stila igre. Pat Rafter je, na primer, opisivan kao servis-volej igrač, Del Potro kao snažni igrač sa osnovne linije. Novak? Za njega kažu da je agresivni teniser sa osnovne linije, ali, razmislite o ovome: u finalu US Opena Nole je u tri seta čak 37 puta izašao na mrežu. Del Potro samo 17.

I, evo još važnih podataka, prikazuju načine na koje je osvojio direktne poene u njujorškom finalu:

13 forhendom

3 bekhendom

7 volej-udarcima

7 visoko uzdignutom rukom

2 izlascima na mrežu

2 "drop-šot" udarcima

Novak je, dakle, svestran igrač. On apsolutno voli da ide napred, a ne samo da igra sa osnovne linije, kako to ljudi tvrde. Uostalom, na celom US Openu, 47% osvojili su igrači koji su završni udarac izveli sa osnovne linije (9.532 od 20.297 takvih situacija), a 66% oni koji su to učinili sa mreže (2.705/4.117). Đoković je na celom turniru 159 puta izlazio na mrežu, osvojio 106 poena tada, što je 67 odsto - više od opšteg proseka. Da, treba da igrate onim stilom koji vama najbolje odgovora. I, da, igra na mreži je, uvek bila, i uvek će biti, odlično mesto za tenis.

3. Bojno polje drugih servisa
Kada ste poslednji put izašli na trening i... radili samo na svom drugom servisu? (Brzina, dubina, pravac i konstantnst udarca)? A kada ste samo vežbali vraćanje drugih servisa? (konstantnost, pravac udarca, agresivnost, rad nogu)?

Pogledajte sada Novakov učinak u tom segmentu igre na US Openu:

Osvojeni poeni na sopstveni drugi servis - 61% (142/233)

Osvojeni poeni na drugi servis rivala - 57% (151/266).

Prvi servisi su vam kao veliki čekić, uvek donose veliki procenat uspešnosti. On ni u jednom od sedam mečeva na US Openu nije imao pozitivan učinak protiv uspešnog prvog servisa rivala, snaga tada, prosto, domirnira. Ali, drugi servisi njegovih suparnika... potpuno drugačija priča!

Idite na teren i vežbajte deset uzastopnih drugih servisa u nizu (što je ATP prosek). Postavite svoje 'mete' u polje u koje servirate. Napravite liniju, unutar terena u odnosnu na osnovnu liniju, i neka bude otprilike udaljena dve dužine reketa od osnovne. E, onda gađajte 20 puta u nizu između te dve linije. Kada radite na 'riternu', gađajte što dublje, u sredinu polja. To vam je primarna meta. Potom ćete lako "proširiti" teren.


4. Ne povlačite okidač non-stop
Teško je osvojiti direktan poen. Evo kako je, zapravo, protekao ceo US Open:

Direktno osvojeni poeni - svega 35,2% (6.307 od 17.910 ukupno odigranih)

Poeni osvojeni greškama rivala - 64,8% (11.603/17.910)

Evo vam pravila: idite na direktni poen, povucite taj "okidač" samo jednom u jednom poenu. Igrajte tenis, neka rivalu bude neprijatno, izvucite od njega tu slabo prebačenu loptu, koju stvarno možete da 'napadnete'. Igrači nižih kategorija često po dva ili tri puta pokušaju da osvoje poen na direktan način u jednoj te istoj razmeni udaraca. Uz to, pokušavaju da ostvare te 'vinere' iz defanzive. Kockaju se, idu na sve ili ništa. A mnogo bolje je ne zaboravljati ove procente. Mnogo je bolje ići na direktni poen samo kada je očigledno da će on uspeti.

5. Dužina razmene udaraca - pravilo prvog zamaha
Evo kako je Novak osvajao poene na ovom US Openu:

Od 0 do 4 utrošena udarca - u 55% slučajeva

5 - 8 udaraca - 26%

preko 9 udaraca - 19%

Sećate se onih dugih razmena protiv Džona Milmana, Žoaa Souze i Martona Fučoviča. Bilo je tu baš spektakularnog tenisa. Ali, čak i na sporoj betonskoj podlozi u Njujorku, u teškim uslovima zbog velike vlažnosti vazduha, osnovni segment igre koji je i vodio Novaka do titule je bilo ono što se desi pred prvi, pa do četvrog udarca. A ta četiri udarca su vam: 1. servis, 2. vraćanje servisa, 3. prvi udarac servisera nakon riterna, 4. prvi naredni udarac onog koji vraća servis, posle riterna. I, to vam je mapa puta. Možete vi da na treninzima maštate o mnogim stvarima, ali ćete UVEK igrati više kratkih nego dugih poena. Uvek ćete više grešaka praviti rano u razmeni, nego kada broj udaraca postane dvocifren.

Zaključak

Novak je u zamahu. Vimbldon, Sinsinati i US Open ne padaju tek tako u vaše krilo. Mnogo stvari mora da se uradi da bi se ostvarili tako spektakularni uspesi. Ja sam vam sada naveo njih pet. Mali prozor kroz koji možete da vidite šampiona. Sada je vreme da se vratimo poslu. Sve najbolje vam želim", poručio je tada Kreg O'Šenesi, a sada je "sve najbolje vam želim" - poručio svim navijačima Novaka Đokovića, s kojim je završio povremenu saradnju.

Izvor:sport.blic