Zdravo Gost, ako čitate ovo, to znači da niste registrovani. Kliknite ovde da se registrujete u nekoliko jednostavnih koraka, uživaćete u svim odlikama našeg Foruma. Imajte na umu da su zabranjeni nepristojni ili besmisleni nikovi (bez brojeva ili slova nasumice).
Jerusalem - Svetinja i Prokletstvo
Povecaj Tekst Smanji Tekst

  1. Dobro Došli na Radio Šumadinac forum.

    Trenutno pregledate forum naše zajednice kao gost, što vam daje ograničen pristup većini diskusija. Registacijom koja je besplatna dobijate mogućnost da postavljate teme, privatno komunicirate sa drugim članovima (PP), odgovarate na ankete, uploadujete, i pristup mnogim drugim posebnim delovima. Registracija je brza, jednostavna i apsolutno besplatna i zato Vas molimo, pridružite našoj zajednici danas!!

    Ukoliko imate bilo kakvih problema sa procesom registracije ili vašim nalogom za prijavljivanje, kontaktirajte nas.
+ Odgovor Na Temu + Kreiraj Novu Temu
Prikaz rezultata 1 do 3 od 3
  1. #1
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406,386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    Dec 2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59,575

    srce Jerusalem - Svetinja i Prokletstvo

    Jerusalem - Svetinja i Prokletstvo




    Palestina je vise od 50 godina u stalnoj drami. Za sve te godine, svadje i stavovi Palestinaca i Izraelaca ostali su isti, pitanja su ista, dileme se ne mijenjaju. Palestincima i Izraelcima nije pomogao ni netom zavrseni summit "Camp David 2". Cijeli proces ponovo se vraca unazad, a historijska sansa definitivno je propustena. Jerusalem - grad svetinja i za Palestince i za Izraelce, i ovaj put se poprijecio izmedju pregovaraca, koji su utvrdili da su u Camp David dosli "spremni za istinski dijalog". Saradnik Dana analizira kako i zasto se to desilo


    “Nikakav sporazum u ovom trenutku nije moguc. Status Jerusalema ostaje najtezi problem!” Bill Clinton je priznao poraz, ali je dodao da je ostvaren napredak u ostalim vaznim pitanjima. Medjutim, ovaj napredak nije nikakva utjeha. Po starom obicaju, obje strane optuzuju se za slom pregovora. U trenutku objave kraja summita u Camp Davidu, Ehud Barak ponovio je stari stav: "Nikada necu pristati na kompromis u vezi sa Jerusalemom!"

    U prvoj reakciji na propast pregovora, odmah se postavlja logicno pitanje: sta ocekuje "svetu zemlju" u iducim danima i mjesecima? Ne smijemo ni pomisliti kakve bi posljedice mogao proizvesti krah pregovarackog procesa na uzavreloj bliskoistocnoj politickoj sceni! Cijeli proces ponovo se vraca unazad, a istorijska sansa definitivno je propustena. Da li ce biti novog pocetka?

    Cijeli svijet nadao se uspjesnom zavrsetku "Camp Davida 2" iako je bilo potpuno jasno da zbog tezine problematike pregovaraci zapravo plesu na zici. Zasto je propao Camp David?

    Dolazak pod psiholoskim pritiskom
    Kada su dolazili u ljetovaliste americkih predsjednika, pregovaraci su znali sta ih ocekuje. Znali su sta nude u zamjenu za mir, znali su o cemu se moze pregovarati, koji se ustupci mogu ponuditi, a o cemu kompromisa ne moze biti. Svima je bilo savrseno jasno da ce jedno pitanje odredjivati uspjeh ili neuspjeh pregovora - Jerusalem, odnosno Al Quds, grad svetinja i za jedne i za druge. Svi su tvrdili: "Jerusalem je nas!" A upravo se zbog Jerusalema vracaju kuci neobavljenog posla.

    Niko nije ni ocekivao da se godine mrznje i neprijateljstva preko noci zamijene postizanjem mirovnog sporazuma. Ali, prvi put obje strane bile su spremne za istinski dijalog. Jaser Arafat i Ehud Barak stigli su u Camp David sa dobro poznatim stavovima. Diplomatski termin "crvena linija" zapravo je oznacavao stavove od kojih ni jedan ni drugi nece odstupiti. Dnevni red summita odavno je bio poznat - status buduce palestinske drzave, povratak tri i po miliona palestinskih izbjeglica i, pitanje svih pitanja, Jerusalem. Arafat i Barak dosli su pod velikim psiholoskim pritiskom, bolje reci, teskim balastom. I jedan i drugi znali su da im neprijatelji mira u vlastitim redovima nece oprostiti eventualne ustupke i kompromise. Svaki kompromis je bolan, jer podrazumijeva odricanje od ranijih "tvrdih" stavova. A pregovarati u takvoj situaciji bila je nevidjena "tortura" za Ehuda Baraka, a pogotovo Jasera Arafata - legendarnog Abu Amara, covjeka ciji je cijeli zivot obiljezen nevidjenim dramama i iskusenjima.

    Ehuda Baraka, najodlikovanijeg generala u izraelskoj istoriji, optuzivali su da ide na pregovore potpuno nespreman. Najglasnija u napadima bila je opozicija iz Likuda, partije koja se cijelog zivota borila protiv uspostave palestinske drzave. Ariel Sharon, general koji je vodio privatne ratove, a kojeg Bliski istok pamti po taktici "spaljene zemlje i celicne pesnice", optuzivao je premijera za izdaju, smatrajuci da je njegova mirovna misija suvise rizicna, jer pretpostavlja davanje ustupaka Palestincima. Svako pitanje u Izraelu je pitanje opstanka, a Sharon je tvrdio da Barak nema jasnu viziju izraelske sigurnosti.

    Strah od promjene demografske slike
    Jos u predizbornoj kampanji, Barak je obecao uspostavu mira sa svim arapskim susjedima, a uoci puta u Camp David naglasio je da ne dolazi u obzir obnova granica od prije sestodnevnog rata 1967. godine. U ovom ratu, klasicnom blickrigu, Izrael je osvojio sve sto se moglo osvojiti - Zapadnu obalu rijeke Jordan (Judeju i Samariju), pojas Gaze, istocni dio Jerusalema, Sinaj i Golansku visoravan. Tada je usvojena famozna Rezolucija Vijeca sigurnosti 242, jedna od najvaznijih u istoriji svjetske organizacije. Rezolucijom se, u skladu sa formulom "zemlja za mir", trazi povlacenje izraelskih snaga sa svih okupiranih podrucja u zamjenu za palestinsko priznavanje jevrejske drzave. Ova rezolucija bila je prakticna podloga na kojoj su se odvijali pregovori u Camp Davidu.

    I Jaser Arafat, kada je dolazio u Camp David, znao je da je vremena sve manje. Pod jakim americkim pritiskom, u maju prosle godine, odustao je od proglasenja palestinske drzave. I prije pregovora u SAD-u, sve nestrpljiviji Palestinci, pogotovo mocni Hamas, trazili su da Arafat jednostrano proglasi drzavu 13. septembra ove godine. Nakon sloma pregovora, cini se da Arafatu nista drugo i ne preostaje. Izrael je ranije najavio da bi u tom slucaju anektirao cijelu Zapadnu obalu, sto bi, po "domino efektu", izazvalo novi krug nasilja.

    Napredak o kojem je govorio Bill Clinton najvjerovatnije se odnosi na palestinske izbjeglice, kao i na status buduce palestinske drzave. Ova drzava, znaju to vrlo dobro i Izraelci, neminovnost je koja se vise ne moze odgadjati. Konture buduce drzave su izvjesne, a u pogledu granica Palestinci su prije Camp Davida insistirali na primjeni Rezolucije 242. U medjuvremenu, Palestinci su priznali jevrejsku drzavu, a sada traze da svijet ispuni obavezu koju im duguje 52 godine. Buduca drzava bila bi smjestena na Zapadnoj obali, a sigurnosnim koridorom, koji prolazi izraelskom teritorijom, bila bi povezana sa prenatrpanom Gazom. Ali, sta bi se u tom slucaju desilo sa jevrejskim doseljenicima koji zive na Zapadnoj obali? Ovo pitanje razmatrano je na pregovorima, a nije tesko zakljuciti da bi Jevreji tesko pristali na zivot pod palestinskim suverenitetom.

    S druge strane, oko tri i po miliona Palestinaca jos uvijek zive u mnogobrojnim izbjeglickim kampovima na Zapadnoj obali, u pojasu Gaze, Siriji, Libanu u Jordanu. Gdje bi se oni, pod kojim uslovima i pod kakvim garancijama vratili? Palestinci su trazili da Izrael prizna odgovornost i za ovaj problem, kao i pravo na povratak.

    Izraelski argumenti su sljedeci - ako se svi vrate, Izrael ce postati drzava u kojoj ce Jevreji prakticno biti manjina. Strah od promjene demografske slike razlog je zbog kojeg Izrael odbija prognanicima iz prvog arapsko-izraelskog rata priznati status izbjeglica. Dakle, pregovaracke pozicije izgledale su ovako: slazemo se da ovo pitanje treba rijesiti, ali se ne mozemo dogovoriti kako cemo ga rijesiti.

    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  2.    Linkovi Sponzora

    SRB HOST

  3. #2
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406,386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    Dec 2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59,575

    Uobičajeno Odg: Jerusalem - Svetinja i Prokletstvo

    Pitanje glavnog grada


    Ipak, najvece pitanje Camp Davida, pokazalo se i kljucnim, glasilo je: kako bi se zvao glavni grad buduce palestinske drzave? Naravno, Palestinci su insistirali da to bude Jerusalem. Navodno se Arafat pozalio Billu Clintonu da bi odustajanje od Jerusalema mogao platiti cak i glavom. Izrael kontrolise i istocni, arapski dio grada, koji je osvojio 1967. godine, iako medjunarodna zajednica nikada nije priznala izraelski suverenitet na ovom podrucju. Prema planu o podjeli Palestine iz 1947. godine, Jerusalem je trebalo da bude pod medjunarodnom kontrolom, kao sjediste tri vjere: muslimanske, krscanske i jevrejske. Od ovog plana nije ostalo nista, a Izrael je u medjuvremenu u istocni dio grada naselio 180 hiljada Jevreja.

    Kompromis nije bio moguc, i to iz vise razloga. Varijanti je bilo mnogo, a tek povrsna analiza sasvim jasno pokazuje zasto su pregovori propali. Trgovina je komplikovan posao, pogotovo kada trguju predstavnici naroda koji su poznati po beskrajnom cjenkanju. U nizu varijanti, Arafatu se na pocetku nudila lokalna vlast u pojedinim gradskim dijelovima Jerusalema. Prekrajanjem mapa i prosirenjem granica, iz palestinskih dijelova grada iskljucila bi se jevrejska, a ukljucila palestinska naselja.

    Komplikovano? I da i ne. Na ovaj nacin, Palestinci bi samo fiktivno dobili "svoj glavni grad" u Jerusalemu, a Izraelci bi prakticno zadrzali cijeli grad za sebe. Ovakvo teritorijalno prekrajanje pojedini analiticari nazivaju "dzepovima suvereniteta". Postojala je jos jedna varijanta koju Arafat nije odbacivao. Staro, istorijsko srce Jerusalema, moglo bi postati neka vrsta distrikta, po ugledu na Vatikan. U tom slucaju, pristup svetim mjestima bio bi dostupan svima. Jos jedna mogucnost je izgradnja tunela kojim bi Palestinci imali slobodan pristup dzamiji Al Aksa. Ukratko, obje strane su imale isto stajaliste u vezi s glavnim gradom: grad je nas i ne smije biti podijeljen - tvrdile su i jedna i druga. U svemu ostalom nisu slozni.

    Palestinska autonomija ostala je samo san
    Pri kraju svog predsjednickog mandata, Bill Clinton imao je samo jednu zelju - otici u istoriju sa najvecim vanjskopolitickim uspjehom. Harry Truman je priznao Izrael 14. maja 1948. godine. Jimmy Carter je posredovao u postizanju egipatsko-izraelskog mira 1978. godine. Svi ostali americki predsjednici "padali" su na ovom teskom ispitu. Clinton je nedavno priznao da u snu zna nacrtati kartu Zapadne obale, sto jasno govori o njegovoj "opsjednutosti" Bliskim istokom. Americki predsjednik nije uspio iako je, objavljujuci kraj summita, rekao da ce obje strane nastojati do septembra postici sporazum.

    "Camp David 2" trebalo je da bude logicno i veliko finale dugotrajnog procesa, koji je Jimmy Carter, upravo u Camp Davidu, zapoceo prije 22 godine. Tada su Anvar el Sadat i Menachem Begin zavrsili egipatsko-izraelski rat.

    "Sadat je nas, Palestince, prodao za saku sinajskog pijeska!", ovako je Jaser Arafat, lider naroda bez drzave, nepogresivo i gotovo prorocanski tacno opisao zavrsetak tih pregovora. Carter, Sadat i Begin, nakon 13 dana "porodjajnih muka", zavrsili su rat, ali drugi dio sporazuma, mozda jos vazniji, do dana danasnjeg ostao je mrtvo slovo na papiru. Palestinska autonomija, koja je trebala rezultirati stvaranjem drzave, ostala je samo palestinski san, predmet trgovine i dugotrajnih jalovih pregovora. Zbog toga je Arafat bio u pravu.

    Dvadeset i dvije godine kasnije, zavrsen je i drugi Camp David, a Palestinci su i dalje bez drzave na sopstvenoj zemlji. Pocetkom 80-ih godina, u libanskom paklu, Arafat je prezivljavao mozda najteze dane svog burnog zivota. Svi su ratovali protiv svih, njegovi "fedajini" bili su opkoljeni sa svih strana, vodjena je zestoka bitka na zivot i smrt. Abu Amara ni tada nije napustao optimizam: "Vratit cemo se u Palestinu!"

    Prognani palestinski narod zeli nazad, na svoju zemlju, i u tome je srz bliskoistocnog sukoba. Cijela istorija "svete zemlje" zasniva se na seobama, protjerivanjima, cak i unistavanjima naroda. Korijeni krize vrlo su slozeni i za njeno razumijevanje potrebno je vratiti se u daleku proslost. Palestina je vise od 50 godina u stalnoj drami, a trijumf cionista izazvao je drugu dramu - egzodus Arapa. Za 52 godine svadje stavovi su ostali isti, pitanja su ista, dileme se ne mijenjaju.

    Ali, i nakon "Camp Davida 2", koji je u duzini trajanja nadmasio "Camp David 1", nada ipak nije ugasena. Cija je zemlja Palestina?

    Odgovor je jednostavan, ali je doveden do apsurdne zamrsenosti. Dva naroda jos uvijek svojataju "svetu zemlju" kao da ne razumiju jednostavnu cinjenicu: u Palestini ima mjesta za oba naroda.



    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  4. #3
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406,386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    Dec 2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59,575

    Uobičajeno Odg: Jerusalem - Svetinja i Prokletstvo

    Svi Camp David gosti

    Camp David je u svojoj dugogodisnjoj istoriji ugostio mnogobrojne svjetske drzavnike. Godine 1970. i 1989. u Camp Davidu je boravio princ Charles; 1971. Richard Nixon je ugostio jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita i rumunskog predsjednika Nicolaea Ceausescua; 1973. godine stigao je i sovjetski vodja Leonid Breznjev; 1975. dosao je indonezanski predsjednik Suharto; 1978. Begin i Sadat; 1984. i 1986. gost Camp Davida bila je Margaret Thatcher; 1990. sovjetski vodja Mihail Gorbacov, a 1992. u idili ovog ljetnikovca boravio je bivsi ruski predsjednik Boris Jeljcin.





    Bliskoistocna tempirana bomba

    Izmedju starih zidina drevnog grada vijekovima se stvarala i "odigravala" burna istorija covjecanstva. Jerusalem je sveti grad judaizma, krscanstva i islama. Najveca jevrejska svetinja - Zid placa, zapravo je vanjski zid velikog muslimanskog svetista, dzamije Al Aksa. A u blizini Al Akse nalazi se Omarova dzamija sa zlatnom kupolom, remek-djelo arhitekture. Ali, na Jerusalem, "bozanski predodredjen" da zraci mirom i ljubavlju, kao da je baceno prokletstvo rata i mrznje. Grad je uvijek zracio dostojanstvom, privlacio duhom, ali nikada nije bio dovoljno snazan da se odbrani od najezde mnogobrojnih osvajaca. Privlacio je mnoge vojske, koje su se zbog njega razracunavale i krvarile. Mozda je zbog toga postao i "svetinja" i "prokletstvo". I mozda je zbog toga tesko pronaci odgovor na pitanje ciji je zapravo Jerusalem. Rusili su ga i unistavali Egipcani, Asirci, Babilonci, Persijci, Grci, Rimljani, Bizantinci, Arapi, krstasi, Saraceni, Mongoli, otomanski Turci...

    Jevreji su bili dva puta masovno protjerani - prvi put u Babilon 586. godine p.n.e., a kasnije su ih Rimljani rastjerali po cijelom svijetu. Od tada su Jevreji ceznuli za povratkom, medjusobno se simbolicno pozdravljajuci sa: "Dogodine u Jerusalemu!"

    Ali, u Jerusalemu su zivjeli i palestinski Arapi. I oni se zele vratiti u grad iz kojeg su protjerani. Zbog toga je Jerusalem vijekovima predstavljao bliskoistocnu tempiranu bombu...
    bhdani.ba
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

Informacija Teme

Users Browsing this Thread

Trenutno 1 korisnika pregleda ovu temu. (0 članova i 1 gosta)

     

Članovi koji su pročitali ovu temu : 0

Nemate dozvolu da vidite spisak imena.

Tagovi za ovu Temu

Pravila Postanja

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts


O Nama

    Narodni radio, melem za uši ko ne sluša može da ga nađe na www.radiosumadinac.org

Preporučeni Linkovi

Pratite nas na

Twitter Facebook youtube Flickr DavianArt Dribbble RSS Feed



RSS RSS 2.0 XML MAP HTML
Loading...
Svaki korisnik ovog sajta odgovoran je za sadržaj poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za njihov sadržaj. Postavljanjem vaše poruke ili vašeg autorskog dela saglasni ste da ovaj sajt postaje distributer vašeg dela i odričete se mogućnosti njegovog povlačenja ili brisanja bez saglasnosti uprave sajta. Distribucija sadržaja sa ovog sajta je dozvoljena samo u nekomercijalne svrhe, uz obaveznu napomenu da je sadržaj preuzet sa ovog sajta i uz obavezno navođenje adrese RadioSumadinac.org. Kako je sajt ovih dimenzija nemoguće u potpunosti kontrolisati, ukoliko primetite materijal nad kojim Vi ili neko drugi već ima autorska prava, odmah nam se obratite i materijal će biti uklonjen. Za sve ostale vidove distribucije obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika Sajta


Optimizovano za rezoluciju: 1920x1080