Kiki Lesendric


Septembra 1980. godine od muzičara koji su činili sastav Kako (najveći uspeh nastup na koncertu Bijelog dugmeta na stadionu JNA 1979. godine) nastali su Piloti.


Prvu postavu činili su pevač i gitarista Zoran Lesendrić Kiki (rođen 2. januara 1961.), basista Dragan Andrić Andra, gitarista Goran Bogićević i bubnjar Nenad Atanasijević (ex Butik). Početkom 1981. godine su učestvovali na koncertima u Zagrebu, u okviru manifestacije “Pozdrav iz Beograda”. Maja iste godine su bili na omladinskom festivalu u Subotici, ali se nisu pojavili u finalu, jer je Bogićević morao da se vrati u Beograd da bi popravio ocene u školi.


Cestim klupskim nastupima i komunikativnim, mod orijentisanim pesmama, upakovanim u tada moderan ska ritam, brzo su osvojili publiku, tako da im je debi LP izašao već septembra 1981. godine. Kiki se potpisao kao kompletan autor materijala (sem tri teksta), a produkciju je radio Dragan Jovanović (Generacija 5). Pesme “Ne veruj u idole”, “Svi smo mi ponekad anđeli”, “Diploma” i “Novo odelo” su im obezbedile jaku medijsku aktivnost. Zahvaljujući kompenzacionim poslovima PGP RTB-a, ploča se pojavila u Sovjetskom Savezu i Čehoslovačkoj.

Juna 1982. godine su objavili drugi LP “Dvadeset godina” koji je producirao Saša Habić, ali nisu postigli prethodni uspeh. Budući da je Bogićević otišao u JNA, a Atanasijević napustio grupu i muziku, na promotivne koncerte su krenuli u promenjenoj postavi. Za novog bubnjara prvo je planiran Dragoljub Đuričić, ali je grupi pristupio bubnjar Zoran Obradović Ćera (ex Artisti i modeli). Već u decembru 1982. godine u studiju Enca Lesića počeli su da snimaju treću ploču “Zvuci civilizacije” na koju su potrošili više od šesto sati. Poslednje numere Kiki je otpevao pred odlazak u JNA. Odmah za njim, isto novo odelo obukli su Andra i Ćera, tako da ta ploča nikada nije objavljena.


Novu fazu su započeli tek u jesen 1984. godine. Sa Kikijem, Goranom i Ćerom grupu su obnovili braća Grujić, Dejan (bas) i Darko (klavijature).
Njih dvojica su pre toga bili u grupi Braća. Početkom 1985. godine nastupali su na kolektivnim i humanitarnim koncertima, a često su svirali u Sloveniji. Zanimljivo je da su tokom te godine, iako bez ploče, odsvirali pedeset sedam koncerata, učestvovali na YU rock misiji i zagrebačkoj varijanti Band Aida, dok se demo snimak pesme “Kada sanjamo” često vrteo na radio programima.


U leto 1986. godine su snimili LP sa producentom Dušanom Petrovićem Šanetom. Međutim, krajem novembra Kiki je raspustio grupu, zadržavši samo Ćeru. Novi članovi su postali gitarista Safet Petrovac Saja i Miško Petrović Plavi (ex Via Talas, D Boys, Fantazija). Iako gitarista, Miško je u početku u grupi svirao bas.

Ploča “Kao ptica na mom dlanu” izašla je juna 1987. godine i njom su formulisali novi pop orijentisan pravac koji im je doneo veliku popularnost. Pretežno ljubavne pesme “Kada sanjamo”, “Rekla je da u mojoj glavi čuje gitare i bubnjeve”, “Iza oblaka”, sigurno nisu bile razlog za incident koji se zbio na splitskoj rivi 3. jula 1987. godine. Nastupili su posle grupe Osmi putnik, publika ih je neprekidno gađala i jedna boca je pogodila Kikija u glavu. Koncert je prekinut, a on je poslat u bolnicu. U to vreme, Kikijeve pesme su snimali i drugi izvođači.


“Kolačići” su na solo ploči Marine Perazić, “Dolazi tiho” hit je za Dejana Cukića, “Barakuda” i “Arija” za Viktoriju, a “Spavaju li oči nebeske” za Zdravka Čolića. Juna 1988. godine Piloti su objavili LP “Osmeh letnje noći” na kome su gostovali Saša Lokner, a Bane Lesendrić (Kikijev brat) i Viktorija su pevali prateće vokale. Posle te ploče grupu je napustio Saja, pa je Miško Plavi prešao na gitaru i klavijature, dok je bas svirao Bane Lesendrić.
LP “Neka te Bog čuva za mene” producirali su sami, a kao gosti su učestvovali Goran Bregović, Laza Ristovski, Jova Maljoković i Vlada Negovanović. Prateće vokale pevali su Jelena Galonić i Darko Grujić.

Godine 1991. objavili su kompilacijski LP “Najveći hitovi” na kome je većina materijala iz druge faze karijere, a deo pesama je ponovo snimljen u osveženim aranžmanima. Na retrospektivnoj večeri “Beogradskog proleća” 1991. godine su izveli obradu “Devojko mala”, Darka Kraljića i taj snimak je uvršćen na festivalskoj ploči “Beograde” (PGP RTB 1991.).